Pielęgnacja skóry dla wszystkich odcieni skóry

Istnieje między nami ogromna różnorodność - różnice, które należy świętować. A jednak, jeśli chodzi o pielęgnację skóry, nasze pragnienie uzyskania wyraźnego, równomiernego kolorytu skóry, wolnego od oznak starzenia się, pozostaje niemal uniwersalne.

Jedna z różnic pomiędzy rodzajami skóry polega na jej reakcji na światło ultrafioletowe (UV). Międzynarodowa klasyfikacja skóry Fitzpatrick opisuje rodzaje skóry, począwszy od typu 1: jasnobiała skóra, która zawsze się pali i nigdy nie opala; do typu 6: skóra głęboko brązowa do czarnej, która nigdy się nie pali.

Pielęgnacja skóry dla każdego!

Istnieje jednak podstawowa gama produktów, które są w stanie utrzymać zdrową skórę we wszystkich typach Fitzpatrick, a niektóre z nich zostały wymienione poniżej:

Oczyszczacz

Oczyszczanie skóry jest najważniejszym krokiem w usuwaniu ze skóry brudu, potu i olejków. Dobry preparat oczyszczający jest kluczem do utrzymania zdrowia skóry, zapewniając jej optymalne oczyszczenie przy jednoczesnym zminimalizowaniu uszkodzeń bariery ochronnej skóry.

Oczyszczacze zawierają co najmniej jeden środek powierzchniowo czynny, który usuwa zarówno wodę, jak i zanieczyszczenia pochodzenia olejowego. Często najbardziej kompatybilne są środki czyszczące, które nie zawierają środków myjących o neutralnym pH (7,0) lub lekko kwaśnym.

Nawilżacze

Nawilżacze są kluczem do utrzymania nawilżenia skóry poprzez zapobieganie utracie wody. Nawilżacze można podzielić na różne rodzaje.

Substancje nawilżające o właściwościach nawilżających wciągają cząsteczki wody do samej skóry. Często mają cienką strukturę, stosunkowo szybko się wchłaniają i są lekkie. Są one często lepsze dla skóry skłonnej do przetłuszczania się, ale działają dobrze dla większości typów skóry. Emolienty nawilżające to bogatsze kremy, które poprawiają funkcję bariery ochronnej skóry poprzez uzupełnianie lipidów. Kremy nawilżające typu Occlusive są najgłębiej nawilżającymi preparatami nawilżającymi, które stanowią fizyczną barierę dla skóry. Mają gęstą konsystencję i są stosowane do skóry bardzo suchej lub nawet zapalnej.

Nawilżacze należy stosować z rozwagą, ponieważ ich nadmierne stosowanie może przyczynić się do matowego wyglądu skóry, a także trądziku i trądziku różowatego. Unikaj produktów o silnym zapachu, a zamiast tego wybieraj niekomedogenne typy, które są wystarczająco delikatne do codziennego stosowania.

Ochrona przeciwsłoneczna

Najważniejszą wskazówką jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania, działających zarówno przeciwko promieniom UVA, jak i UVB. Jest to zdecydowanie zalecane w codziennej rutynie dla wszystkich rodzajów skóry. Istnieje nieporozumienie, że ciemniejsze odcienie skóry (typy 5-6) nie potrzebują filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ rzadko się spalają. Jednak ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna, aby zapobiec uszkodzeniom DNA wywołanym przez promieniowanie UV, powodującym przebarwienia, fotostarzenie i raka skóry.

Produkty z filtrami przeciwsłonecznymi można podzielić na dwa rodzaje: fizyczne i chemiczne. Fizyczne lub nieorganiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają minerały, które odbijają promieniowanie UV od słońca; najczęściej stosowane są tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Są one często najlepsze dla skóry podatnej na alergie, ale mogą powodować nadmierny połysk i białawy odcień skóry. Jednak nowsze, mikrojonizowane filtry fizyczne mają minimalny odcień i są bardziej odpowiednie dla skóry kolorowej.

Chemiczne lub organiczne filtry przeciwsłoneczne pochłaniają światło UV i zmieniają jego strukturę molekularną. Składniki aktywne mogą różnić się w zależności od filtrów przeciwsłonecznych i jest mniej prawdopodobne, że pozostawią one osad barwny. Mogą one jednak być znacznie gorzej tolerowane przez wrażliwą skórę i mogą ulec degradacji po wchłonięciu zbyt dużej ilości światła słonecznego.

W rzeczywistości większość filtrów przeciwsłonecznych łączy w sobie właściwości fizyczne i chemiczne. Aby zapewnić maksymalną ochronę, należy stosować filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum z filtrem SPF 30 lub wyższym, nakładany ponownie co dwie godziny.

Retinoidy

Retinoidy są pochodnymi witaminy A, o korzyściach pielęgnacyjnych silnie popieranych przez badania. Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach i odgrywa kluczową rolę we wzroście i rozwoju komórek, co sprawia, że jest ona kluczowym produktem do pielęgnacji przeciwstarzeniowej, trądzikowej i hiperpigmentacji.

W swojej aktywnej formie, retinoidy działają na skórę, uwalniając cętkowane i przebarwione komórki i odsłaniając bardziej przejrzystą, świeższą skórę pod spodem. Najlepiej wprowadzać je do systemu pielęgnacji skóry powoli, ponieważ początkowe podrażnienia i suchość są częstymi efektami ubocznymi. Retinoidy są produktem przeznaczonym tylko do pielęgnacji wieczornej i w ciągu dnia muszą być wspomagane kremem z filtrem przeciwsłonecznym.

Witamina C

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest najobfitszym antyoksydantem w skórze. Ma właściwości przeciwzapalne, wspomaga inne antyoksydanty i pomaga stymulować produkcję kolagenu.

Stosowanie witaminy C w produktach do pielęgnacji skóry pomaga zminimalizować wygląd fotouszkodzonej skóry, zmniejszyć przebarwienia i oznaki starzenia.

Kluczowa jest forma zastosowanej witaminy C, jej stabilizacja i przechowywanie. Może być przechowywana w ciemnym opakowaniu, ponieważ utlenia się pod wpływem światła lub powietrza, co dezaktywuje jej właściwości pielęgnacyjne.

Zapytaj specjalistę medycznego

Skóra każdego człowieka jest wyjątkowa, a my wszyscy mamy specyficzne potrzeby w zakresie pielęgnacji skóry. Specjaliści z dziedziny medycyny mogą zapewnić Ci zabiegi dostosowane do Twoich potrzeb, poparte badaniami opartymi na dowodach naukowych, które pomogą Ci podjąć świadome decyzje dotyczące Twojej skóry.

Choroby skóry mogą wpływać na każdego, a niektóre z nich są bardziej powszechne lub inaczej wyglądają na skórę o innym kolorze. Pracownik medyczny powinien mieć doświadczenie w identyfikacji, leczeniu i w razie potrzeby powinien być w stanie skierować pacjenta na specjalistyczne leczenie.

Twój specjalista może mieć dostęp do produktów do pielęgnacji skóry klasy medycznej, a wiele z nich ma swoje korzenie w badaniach dotyczących pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry. Coraz więcej specjalistów oferuje konsultacje online, dzięki czemu są one jeszcze bardziej dostępne i łatwe do dopasowania do Twojego dnia.

Powiązane artykuły

Zabiegi na twarz i ciało

Zabiegi laserem medycznym. Usuwanie blizn, leczenie trądziku, modelowanie twarzy, usuwanie przebarwień i tatuaży, Karboksyterapia, redukcja tkanki tłuszczowej....

Laser CO2 10600

Zastosowanie lasera CO2 to między innymi włókniaki, ziarniaki naczyniowe, odmładzanie skóry, wirusowe brodawki, znamiona barwnikowe, nowotwory skóry....

Powiększanie ust

Zabieg powiększania ust poleca się osobom, które dostrzegają problem małych ust, chcą zmienić ich kształ czy też nadać im sprężystość. Ponadto zabieg ten to dobre rozwiązanie w przypadku zmarszczek powstałych na skutek....

Mezoterapia

Wskazania to stosowania mezoterapii to występowania cellulitu, rozstępów czy przebarwień. Zabieg jest również stosowany przeciwko zwiotczeniom skóry, zmarszczkom, wypadaniu włosów....

Kontakt z Celinemed

Kontakt: kontakt@celinemed.pl