Pojemnościowa i rezystancyjna częstotliwość radiowa: co jest najlepsze na cellulit i ujędrnianie skóry?

Rezystancyjne i pojemnościowe fale radiowe: czym są i co praktycznie oznaczają dla Ciebie?

Istnieje wiele odmian technologii częstotliwości radiowej do zabiegów estetycznych, w zależności od sposobu jej zastosowania. Tak więc możemy mieć bipolarne vs monopolarne vs unipolarne RF, pojemnościowe vs rezystancyjne, destrukcyjne vs stymulujące, niskie częstotliwości vs wysokie częstotliwości itd.

W tym artykule omówimy różnicę między radiofrekwencją pojemnościową a rezystancyjną oraz to, w jaki sposób może ona wpływać na głębokość, jakość i bezpieczeństwo oferowanego leczenia.

Rezystancyjna czy pojemnościowa metoda leczenia RF? Która metoda jest najlepsza do walki z cellulitem i ujędrniania skóry?

Wcześniej omawialiśmy różne rodzaje zabiegów z wykorzystaniem fal radiowych, tj. monopolarne vs bipolarne vs tripolarne RF. Na tej stronie omówię jeszcze jeden aspekt tej technologii: zabiegi z wykorzystaniem częstotliwości radiowej pojemnościowej i rezystancyjnej.

Ten aspekt nie jest tak dobrze znany jak bipolarny vs monopolarny vs tripolarny, ale jest równie ważny, jeśli chcesz prawidłowo wybrać najlepsze urządzenie do radiofrekwencji RF dla swoich klientów/pacjentów lub najlepszy zabieg z wykorzystaniem fal radiowych dla siebie.

Co to jest rezystancyjna częstotliwość radiowa?

Mówiąc najprościej, gdy końcówka urządzenia do radiofrekwencji, która ma kontakt z ciałem podczas zabiegu, jest wykonana ze stali nierdzewnej, a tym samym umożliwia stosunkowo swobodne przenikanie prądu do skóry, mówimy o radiofrekwencji oporowej.

Dzieje się tak dlatego, że w tym przypadku powierzchnia skóry (naskórek) działa jak opornik.

Ponieważ w tym przypadku skóra ma bardzo niską impedancję/opór (zawsze zależy to także od użytego żelu/kremu kontaktowego), jej powierzchnia nie nagrzewa się zbytnio, co pozwala na głębsze działanie prądu o częstotliwości radiowej, zwłaszcza jeśli stosujemy monopolarną falę radiową.

Zatem zarówno połączenie RF rezystywnej, jak i monopolarnej skutkuje głębszym działaniem.

Oporowa fala radiowa ma zwykle niską częstotliwość, zwykle poniżej 1000 kHz.

Co to jest częstotliwość radiowa pojemnościowa?

Jeśli końcówka o częstotliwości radiowej, która wchodzi w kontakt z ciałem, jest wykonana z ceramiki, teflonu, plastiku lub innego materiału, który nie przewodzi prądu, a tym samym wymaga, aby prąd "przeskakiwał" przez skórę, mówimy o pojemnościowej częstotliwości radiowej.

Dzieje się tak dlatego, że w tym przypadku zarówno naskórek, jak i ceramiczna/teflonowa/plastikowa powłoka końcówki działają jak kondensatory.

W tym przypadku ciepło powstaje na styku skóry i końcówki, która jest pokryta środkiem kontaktowym (żelem, kremem, gliceryną itp.), dlatego zabieg jest nieuchronnie bardzo powierzchowny, a naskórek bardzo gorący.

Oznacza to, że zabiegi z wykorzystaniem pojemnościowej energii radiowej są bardziej powierzchowne, zwłaszcza w przypadku zastosowania bipolarnego/wielobiegunowego układu elektrod. W przypadku monopolarnych elektrod pojemnościowych zabieg jest nieco głębszy, ale nadal bardzo powierzchowny.

Głęboka i powierzchowna częstotliwość radiowa

Nie ma nic złego w leczeniu powierzchownym/naskórkowym, jeśli chodzi o leczenie trądziku lub rozszerzonych porów skóry. Jednak w przypadku ujędrniania skóry, a zwłaszcza głębokiego ujędrniania skóry i redukcji cellulitu, jest to trochę marnotrawstwo, ponieważ wymagają one zabiegów w głębi skóry.

W każdym razie, do zabiegów powierzchownych nie jest potrzebne urządzenie RF o wartości wielu tysięcy funtów, aby ogrzać naskórek: można to zrobić za pomocą lampy na podczerwień, gorącego okładu, sauny lub nawet gorącej wody, przy znacznie niższych kosztach. Częstotliwość radiowa została opracowana po to, by pomóc nam w głębokim leczeniu, a nie po to, by być drogim leczeniem powierzchownym.

Pojemnościowa fala radiowa do leczenia powierzchownego, rezystancyjna fala radiowa do leczenia głębokiego.

W przypadku zabiegów głębszych niż naskórek i brodawkowata (powierzchowna) skóra właściwa (trądzik, powierzchowne ujędrnianie skóry, zabiegi na twarz), radiofrekwencja pojemnościowa nie jest najlepszym rozwiązaniem w porównaniu z RF rezystancyjną, ponieważ:

  • jest na ogół bardzo powierzchowna

  • wymaga bardzo dużej mocy generatora RF, aby zapewnić mniejszą moc na samej skórze

  • Wymaga powierzchownego chłodzenia w celu ochrony naskórka.

W przypadku zastosowań zabiegowych (usuwanie cellulitu, głębokie ujędrnianie skóry) dotyczących głębiej położonych tkanek (siateczkowata skóra właściwa, podskóra i powięź powierzchowna), radiofrekwencja rezystancyjna jest znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem, ponieważ zasadniczo działa głębiej (choć nadal zależy to od wielu czynników).

Z drugiej strony, RF pojemnościowa jest przydatnym dodatkiem do systemu, w którym dostępna jest również opcja RF rezystancyjnej (ale tylko w systemie RF monopolarnej, ponieważ RF bipolarna prawie zawsze działa powierzchownie, niezależnie od innych konfiguracji).

Dzięki temu operator może wybierać pomiędzy zabiegiem głębokim, średnim lub powierzchownym, w zależności od potrzeb klienta. Niektóre urządzenia wysokiej jakości oferują zarówno opcję pojemnościową, jak i rezystancyjną, co zapewnia operatorowi pełną elastyczność.

Skąd mam wiedzieć, jakiego rodzaju zabiegowi poddaję się za pomocą fal radiowych?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli końcówka ze stali nierdzewnej styka się ze skórą, mamy do czynienia z zabiegiem oporowym. Jeśli końcówka jest wykonana z ceramiki, teflonu lub tworzywa sztucznego, leczenie ma charakter pojemnościowy.

Kwestia rozróżnienia między zabiegiem pojemnościowym a oporowym ma mniejsze znaczenie niż rozróżnienie między bipolarną a monopolarną falą radiową.

Dzieje się tak dlatego, że monopolarna fala radiowa jest znacznie lepsza od bipolarnej i jeśli masz aparat bipolarny, masz całkowicie związane ręce, niezależnie od tego, jak duże masz doświadczenie.

Z drugiej strony, dobry terapeuta może w niektórych przypadkach być w stanie wykonać dobrą pracę przy użyciu urządzenia pojemnościowego lub rezystancyjnego, pod warunkiem, że jest to urządzenie monopolarne.

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
100+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę

Powiązane artykuły

Zabiegi na twarz i ciało

Zabiegi laserem medycznym. Usuwanie blizn, leczenie trądziku, modelowanie twarzy, usuwanie przebarwień i tatuaży, Karboksyterapia, redukcja tkanki tłuszczowej....

Laser CO2 10600

Zastosowanie lasera CO2 to między innymi włókniaki, ziarniaki naczyniowe, odmładzanie skóry, wirusowe brodawki, znamiona barwnikowe, nowotwory skóry....

Powiększanie ust

Zabieg powiększania ust poleca się osobom, które dostrzegają problem małych ust, chcą zmienić ich kształ czy też nadać im sprężystość. Ponadto zabieg ten to dobre rozwiązanie w przypadku zmarszczek powstałych na skutek....

Mezoterapia

Wskazania to stosowania mezoterapii to występowania cellulitu, rozstępów czy przebarwień. Zabieg jest również stosowany przeciwko zwiotczeniom skóry, zmarszczkom, wypadaniu włosów....

Kontakt z Celinemed

Kontakt: kontakt@celinemed.pl